Doskonałość kapłańska

Wszystko, co dotyczy funkcjonowania naszej parafii. Uwagi, propozycji, recenzje (oczywiście pochwalne) kazań, a także zwykłe pogaduchy

Re: Doskonałość kapłańska

Postprzez parafianka on 28 Mar 2008 08:40

Nie jest prawdą,że tylko od nas zależy, jak wpłynie na nas spotkanie z drugim człowiekiem.To jest slogan poprawny być może pedagogicznie, ale prawda o wzajemnych ludzkich relacjach jest bardziej złożona.Trzeba trochę poczytać: powiedzmy -ksiązki innego ksiedza, Marka Dziewieckiego (właśnie zaczynają sie targi książki katolickiej, na których ks. Dziewiecki bedzie miał spotkania z czytelnikami- warto pójść i porozmawiać z fachowcem, jest wszakże psychologiem :idea: ).
Nie insynuuj, Marleno, bezczelności komuś,kto pyta co sie stało z jego wpisem, ponieważ ma prawo (tak jak każdy bez wzgledu na stan) byc zdenerwowany, czuc sie dotkniety i pytać :!: :!:
Nie wszyscy zauważyli brak obecnosci ksJacka i nie wszczyscy zorientowali sie , kto pod jego nieobecność moderuje forum. Dziękuję Ci za informację!!!!!!!!!!
parafianka

Postprzez Agnieszka on 28 Mar 2008 08:43

Ja lubię nasze forum i widze mnóstwo dobrych jego owoców nie tylko w moim sercu. Czasem wychodzą niepotrzebnie jakieś zranienia, bo jestesmy tylko ludźmi i każdy mysli, że świat sie kręci wokół niego. Jak to Benedykt pieknie ujmuje, zyjemy po Chrystusie, ale przed Kopernikiem :) Najbardziej bolesne dla mnie są nieporozumienia z Kapłanami mimo, że maja prawo byc ludźmi, jak i my :) Myslę, że forum może pomagac się rozwijać, zmuszać do myślenia, zmieniać postawy, pomóc przejść do ery pokopernikowskiej :)
Ostatnio edytowany przez Agnieszka, 29 Mar 2008 10:57, edytowano w sumie 1 raz
Agnieszka

Dołączenie: 15 Sty 2008 16:54

Postprzez Aleksander on 28 Mar 2008 09:55

ja jestem zadowolony z obecnej pracy MODERATORA.
porządek musi być.

znudziło mnie czytanie kłótni między aktywnymi użytkownikami.
Aleksander

Postprzez jasiek on 28 Mar 2008 10:04

Aleksander napisał(a):ja jestem zadowolony z obecnej pracy MODERATORA.
porządek musi być.

znudziło mnie czytanie kłótni między aktywnymi użytkownikami.

Chyba Ci się fora pomyliły....? Przez grzeczność nie skomentuję.....
jasiek

Postprzez kamrat on 28 Mar 2008 10:20

Agnieszka napisał(a):
Wszyscy wiemy, że Ksiądz Jacek nie lubi świętowania wszelkich zbędnych świąt, rocznic jak np Nowego Roku, nie lubi też wszelkich dodatków do Liturgii itp. To wszystko jest dla ludzi utworzone, by mogli zwrócić uwagę na pewne wydarzenia, które uciekają nam w codzienności.

Skoro nie lubi ksiądz Jacek świętowania,to może niech rzeczywiście nie zmusza się do tego i nie świętuje.Przyznaję,że ja też nie lubię Sylwestra np. nie świętuję go,po co sie zmuszać?
Co do święta kapłanów to dziwne jest,że nie utożsamia się z tym świętem,że nie zależy mu na otrzymaniu wyrazów uznania i wdzięczności.A przecież zasługuje na to.Sprzeczacie się tu z Emilą,że wszyscy jesteśmy kapłanami,jasne! to może sami udzielajmy sobie sakramentów.co?
Kapłaństwo to szczególna misja,kapłani mają moc odpuszczania grzechów, moc sprawowania Eucharystii,któż z osób świeckich może to czynić?
Jeszcze jedno.Kiedy ktoś napisze tu post,nie doszukujmy się zaraz ataków,czy prowokacji,kurcze w końcu nikt nie pisze tu aby komuś sprawić przykrość.Kazdy ma prawo do swojego zdania,do własnego punktu widzenia.Rozmawiajmy przede wszystkim w duchu przyjazni,a nie tylko ciągłe uszczypliwości i wytykanie braków czy ośmieszanie.
kamrat

Postprzez Marco on 28 Mar 2008 11:18

ad vocem "Świętowania księży"

1. Nie bardzo rozumiem owego "świętowania księży" w Wielki Czwartek. Dla mnie to jest rozpoczęcie Triduum Paschalnego, gdzie należy koncentrować się na jednym człowieku - prawdziwym człowieku i prawdziwym Bogu - Chrystusie. Wielki Czwartek to ustanowienie przede wszystkim Najświętrzego Sakramentu, kapłaństwo księży jest wobec niego służebne. Dlatego pewnie w tym dniu oczekuję homilii o Najświętrzym Sakramencie.
(tak było w Watykanie - na Mszy Krzyżma homilia o kapłaństwie, wieczorem o Mszy Św.).
Do "celebrowania" księży jest sporo innych okazji - imieniny, rocznica święceń itd.

2. "Świętowanie ksieży" to także zupełnie niepotrzeba ingerencja w Wielkoczwartkową Liturgię. Mszał nie przewiduje żadnych życzeń i uniesień wobec księży (można to było sprawdzić w skasowanym przez moderatorów temacie z materiałami nt. Triduum). Po Komunii Świętej przewidziane jest przeniesienie Najświętrzego Sakramentu do miejsca przechowania.

(Wprowadzenie tych elementów nikogo nie razi, a ile było krzyku o brak Komunii Św. pod dwiema postaciami (co obowiązkowe nie jest), czy przeczytanie Ewangelii z lekcjonarza).

3. O ile mi wiadomo niektórzy księża przyjmują te wielkoczwartkowe życzenia, kwiaty, prezenty i celebrację ich osób z zakłopotaniem i zawstydzeniem. Nie mówią tego głośno, żeby nie zranić wiernych, robiących to wszystko zwykle z czystego szacunku dla księży.

4. Jeśli już chcemy składać życzenia księżom w Wielki Czwartek do lepiej wysłac delegację do katedry na Mszę Krzyżma.

Jeśli koniecznie musi być wieczorem to można rozwiązać to liturgiczne inaczej. Jak kogoś to interesuje mogę napisać na prv.

5. Być może moja opinia wynika z tego, że formowany byłem i jestem przez księży, którzy wypełniając swoje powołanie chcą pozostawać "z tyłu", żeby czasem nie zasłaniać Chrystusa. Dlatego też razi mnie wszelkie "gwiazdorstwo" podczas liturgii czy też nadmierne "świętowanie księży" w W.Czwartek.
Marco

Dołączenie: 18 Sty 2008 19:37

Postprzez vox on 28 Mar 2008 12:13

Marco,wybacz,ale Twoje słowa są nieco patetyczne.Nie rozumiesz świętowania Dnia Kapłańskiego? A czy rozumiesz świętowanie rocznic,urodzin i innych ważnych wydarzeń? Nie ma nic złego w uroczystym obchodzeniu tego swięta..i to właśnie podczas Triduum.Dlaczego mamy nie podziękować Kapłanom podczas tej uroczystości za ich pracę?
A czy księża czują się zakłopotani factem że otrzymują życzenia? NIE SĄDZĘ! Dzień Wielkiego Czwartku jest przecież dniem szczególnym dla nich i dla nas! Czy jest coś złego w składaniu życzeń? W jakimkolwiek życzliwym geście? Myślę,że gdy ktoś chce wyrazić nam swoje uznanie nie powinniśmy mieć mu tego za złe.Niepotrzebne jest robienie takich uników,oraz demonizowanie tego. :)
vox

Dołączenie: 07 Lut 2008 12:22

Postprzez Marco on 28 Mar 2008 12:32

vox napisał(a):Nie rozumiesz świętowania Dnia Kapłańskiego?

A zrozumiałeś o czym pisałem? O pierwszeństwie dla Lorda przed kamerdynerem.
vox napisał(a):Nie ma nic złego w uroczystym obchodzeniu tego swięta..i to właśnie podczas Triduum.Dlaczego mamy nie podziękować Kapłanom podczas tej uroczystości za ich pracę?

Dziwne, że zapomniano o tym w liturgii papieskiej - wzorcowej dla każdego kościoła. Może Papieżowi nie trzeba dziękować za jego pracę?
vox napisał(a):A czy księża czują się zakłopotani factem że otrzymują życzenia? NIE SĄDZĘ!

Spytaj będziesz wiedział.
Marco

Dołączenie: 18 Sty 2008 19:37

Postprzez vox on 28 Mar 2008 12:48

Napisał Marco:
Spytaj będziesz wiedział.

Dobrze,więc pytam:

Czy Wy Księża z parafii Św.Trójcy w Ząbkach czujecie się zakłopotani przyjmując życzenia w Dniu Kapłańskim???
Jeśli tak to dlaczego?
vox

Postprzez vox on 28 Mar 2008 12:57

Bo jeśli czują się zakłopotani i uważają to za zbędne to może niech to powiedzą i wszyscy będziemy mieli jasność a młodzi ludzie którzy wkładają w te przygotowania wiele troski i serca dadzą sobie spokój!!
vox

PoprzedniaNastępna

Powróć do Parafia