Doskonałość kapłańska

Wszystko, co dotyczy funkcjonowania naszej parafii. Uwagi, propozycji, recenzje (oczywiście pochwalne) kazań, a także zwykłe pogaduchy

Re: Doskonałość kapłańska

Postprzez Agnieszka on 28 Mar 2008 13:08

I znów włazimy na śliski temat szacunku dla Jezusa. W wielki Czwartek po Liturgii Jezus zostaje przeniesiony do więzienia. Dla uczniów Jezusa to ogromna trauma. Podczas procesji do ciemnicy serce pęka z żalu. Uczeń Jezusa w tym momencie ma ochotę go bronić, płakać, adorować.
Co robimy zamiast tego? Odwracamy się od Jezusa w więzieniu i dajemy kwiatki Kapłanom. I mimo, że Kapłanom się to jak najbardziej należy, to głupio, że akurat taki zgrzyt ma miejsce w tym momencie.
Jesli o to Ci Marco chodziło, to popieram całym sercem :!: W Twojej obronie samotnego Jezusa odnajduję postawę Piotra, który bronił mimo, że Jezus nie potrzebował tego. To niesamowite świadectwo prawdziwej Miłości do Jezusa!
Agnieszka

Dołączenie: 15 Sty 2008 16:54

Postprzez Marco on 28 Mar 2008 13:37

vox napisał(a):a młodzi ludzie którzy wkładają w te przygotowania wiele troski i serca dadzą sobie spokój!!

Dochodzi do absurdu. Mój wspis zaraz zacznie być traktowany jako wpis antyksiężowski.
Zrozum Vox, że Liturgia ma swoją logikę, której nie wolno naruszyć, nawet jak ma się szlachetne uczucia podziękowania Księżom za ich pracę.
Można zastanowić się nad tym JAK i KIEDY to zrobić, bo się pewnie da pogodzić jakąś formę podziękowań i życzeń i własciwą Liturgię. Wierszyk i kwiaty po Komunii Św. to nie jest jedyne możliwe rozwiązanie.

Agnieszka napisał(a):Jesli o to Ci Marco chodziło

Tak właśnie.
Marco

Dołączenie: 18 Sty 2008 19:37

Postprzez kamrat on 28 Mar 2008 15:21

Marco napisał(a):Można zastanowić się nad tym JAK i KIEDY to zrobić, bo się pewnie da pogodzić jakąś formę podziękowań i życzeń i własciwą Liturgię. Wierszyk i kwiaty po Komunii Św. to nie jest jedyne możliwe rozwiązanie

No właśnie,więc zastanówmy się,ale mam nadzieje że to nie będzie celebrowane gdzieś pokątnie - bo na Mszy św. nie wypada /?/
Powinno to sie odbywac publicznie,przy uczestnictwie parafian...a więc???? :roll:
KiEDY I GDZIE?!
kamrat

Postprzez Aleks on 28 Mar 2008 15:46

propozycja:
dawać w W.CZWARTEK księżom kwiaty doniczkowe,
by później można je wykorzystać jako dekoracja grobu Pańskiego.
Aleks

Postprzez Marco on 28 Mar 2008 15:56

Aleks napisał(a):propozycja:
dawać w W.CZWARTEK księżom kwiaty doniczkowe,
by później można je wykorzystać jako dekoracja grobu Pańskiego.

Po co ta ironia?

Ale rzeczywiście byłby to piękny gest, jakby księża zostawiali otrzymane kwiaty przy tabernakulum w ciemnicy. Podkreślałoby to źródło i cel kapłaństwa.
Marco

Dołączenie: 18 Sty 2008 19:37

Postprzez Agnieszka on 28 Mar 2008 18:14

Dla mnie miotła czyszcząca to raczej zjawisko niż wyzywanie kogokolwiek. Jeśli jednak ktoś poczuł się dotknięty, to przepraszam. Nie taka była intencja... Naprawdę mi głupio. poprawiłam mój post i postanawiam poprawę.
Może wrócimy do tematu dyskusji? Może inni Kapłani się wypowiedzą, co sądzą o różnych dodatkach w Liturgii?
Agnieszka

Postprzez Paweł on 28 Mar 2008 19:07

Marco napisał(a):ad vocem "Świętowania księży"

(Wprowadzenie tych elementów nikogo nie razi, a ile było krzyku o brak Komunii Św. pod dwiema postaciami (co obowiązkowe nie jest), czy przeczytanie Ewangelii z lekcjonarza).

Oczywiście elementy te nie są obowiązkowe, dlatego też na temat Komunii Św. pod dwiema postaciami nic się nie wypowiadałem. Natomiast pytanie o przeczytanie Ewangelii z lekcjonarza argumentowałem tym, że nie zręczne było uroczyste wniesienie Ewangeliarza, a nastepnie nie skorzystanie z Niego(brak jedność znaków). Temat ten uważałem za zamkniety po wypowiedzi ks. Jacka, jednak Marco powróciłeś do niego

Wręczanie Księżom kwiatów z życzeniami w Wielki Czwartek uważam za słuszne i stosowne. We wszystkich ząbkowskich parafiach były one wręczane, a przecież w parafii Miłosierdzia Bożego jest mistrz Ceremonii Papieskich ks.Mateusz i sądzę, że zwrócił by uwagę jeżeli czynność ta zakłuciła by liturgię Wielkiego Czwartku.

P.S
Agnieszka napisał(a): Podczas procesji do ciemnicy serce pęka z żalu. Uczeń Jezusa w tym momencie ma ochotę go bronić, płakać, adorować.
Co robimy zamiast tego? Odwracamy się od Jezusa w więzieniu i dajemy kwiatki Kapłanom. I mimo, że Kapłanom się to jak najbardziej należy, to głupio, że akurat taki zgrzyt ma miejsce w tym momencie.
Jeśli o to Ci Marco chodziło, to popieram całym sercem :!:

To jednak Agnieszko coś Ci w liturgii w Miłosiedziu Bożym przeszkadza i nie jest taka idealna jak wczesniej mówiłaś :o
Paweł

Dołączenie: 21 Mar 2008 15:55

Postprzez marlena.jastrzębska on 28 Mar 2008 19:48

parafianka napisał(a):Nie jest prawdą, że tylko od nas zależy, jak wpłynie na nas spotkanie z drugim człowiekiem. To jest slogan poprawny być może pedagogicznie, ale prawda o wzajemnych ludzkich relacjach jest bardziej złożona. Trzeba trochę poczytać: powiedzmy - książki innego księdza, Marka Dziewieckiego (właśnie zaczynają sie targi książki katolickiej, na których ks. Dziewiecki będzie miał spotkania z czytelnikami - warto pójść i porozmawiać z fachowcem, jest wszakże psychologiem :idea: ).
Nie insynuuj, Marleno, bezczelności komuś,kto pyta co sie stało z jego wpisem, ponieważ ma prawo (tak jak każdy bez względu na stan) być zdenerwowany, czuć sie dotknięty i pytać :!: :!:
Nie wszyscy zauważyli brak obecności ks. Jacka i nie wszyscy zorientowali sie , kto pod jego nieobecność moderuje forum. Dziękuję Ci za informację!!!!!!!!!!

moja wiadomość została skasowana więc powtórzę.

widzisz to co chcesz widzieć w mojej wypowiedzi. znam troszkę książki x. Marka Dziewieckiego. jeśli "obrzucisz" kogoś wyzwiskami to Ty masz wpływ na jego życie! nazwanie kogoś miotłą czyszczącą nie jest bezczelne? i nie chodzi o to kogo! po wejściu na forum od razu widać napis moderator i kto nim jest! nie trzeba wiedzieć, że ks. Jacka nie ma w parafii! nie wmawiaj mi proszę, że moja wypowiedź była o wszystkich użytkownikach forum! nic nie mówiłam na temat osób, które zadawały pytania! ja nikogo nie atakowałam. nigdy (za linki do słowników usłyszałam, że patrzę najpierw na błędy, a potem na człowieka itp. wniosek na podstawia czego?) :!:
marlena.jastrzębska

Postprzez Agnieszka on 28 Mar 2008 20:45

Paweł, masz rację. W Parafii Miłosierdzia Bożego, gdzie byłam na Liturgii Wielkiego Czwartku też były symboliczne białe róże dla Księży i braci Pallotynów. Znak odwrócenia od Jezusa był jeszcze bardziej widoczny, bo ciemnica była w kaplicy z tyłu kościoła. Nigdy nie byłam na Liturgii, gdzie by tego procederu zaniechano. To bardzo wymowne, pomyślałam wtedy, że mimo, że wiemy o przyszłym Zmartwychwstaniu, to i tak stajemy "tyłem" do Jezusa skazanego i zapieramy się go. Nie lubimy być przy Jezusie samotnym, opuszczonym, oplutym. Lepiej w tym czasie zająć się Kapłanami, sprzątaniem i przygotowaniami do Paschy. Zmartwychwstałego wszyscy kochamy, bo zwycięża. Widocznie tak jest, że Jezus tego dnia musi być sam.
Ostatnio edytowany przez Agnieszka, 29 Mar 2008 10:57, edytowano w sumie 1 raz
Agnieszka

Postprzez marlena.jastrzębska on 28 Mar 2008 23:26

:)
Ostatnio edytowany przez marlena.jastrzębska, 09 Kwi 2008 22:28, edytowano w sumie 1 raz
marlena.jastrzębska

PoprzedniaNastępna

Powróć do Parafia