Doskonałość kapłańska

Wszystko, co dotyczy funkcjonowania naszej parafii. Uwagi, propozycji, recenzje (oczywiście pochwalne) kazań, a także zwykłe pogaduchy

Re: Doskonałość kapłańska

Postprzez Agnieszka on 28 Mar 2008 23:33

:lol:
Ostatnio edytowany przez Agnieszka, 29 Mar 2008 10:56, edytowano w sumie 1 raz
Agnieszka

Dołączenie: 15 Sty 2008 16:54

Doskonałość kapłańska

Postprzez marlena.jastrzębska on 28 Mar 2008 23:42

:)
Ostatnio edytowany przez marlena.jastrzębska, 09 Kwi 2008 22:27, edytowano w sumie 1 raz
marlena.jastrzębska

Postprzez marta on 28 Mar 2008 23:49

Kilkakrotnie czytałam post Emilii.
i w sumie, to hmm... zastanawiam się nad tą dyskusją..

bo z jednej strony, napisała ona, że każdy kapłan wyjątkowo, powinien świecić przykładem, a z drugiej zaznaczyła, że każdy z nich jest również człowiekiem i rzeczywiście, jak każdy z nas popełnia błędy.
ale to nie zwalnia go przecież z obowiązku świadczenia (tak samo jak każdego z nas!).
myślę, że Emilia chciała zaznaczyć, iż od księży po prostu więcej wymagamy.
samo to, że są oni właśnie w ten szczególny sposób powołani...
myślę, że świeccy potrzebują ludzkich wzorców do głoszenia Chrystusa.
a czy nie mają być nimi właśnie kapłani?

czyż nie inaczej patrzy się na alkoholika - księdza, a inaczej na 'zwykłego' człowieka?.
jest przecież granica, która odróżnia nas od wyświęconych?
każdy kapłan, przechodzi przez studia, uczy się swojej posługi, ma prawo być w niej doskonalszy niźli świecki, który może wzorców do pełnienia ewangelizacji, świadczenia, poszukuje właśnie w osobie księży.

pewnie namotałam. a jeśli napisałam coś źle, to proszę mnie poprawić.
pozdrawiam.
Marta.
marta

Dołączenie: 12 Mar 2008 00:02

Postprzez marlena.jastrzębska on 29 Mar 2008 01:04

Agnieszka napisał(a):Było wiele tematów wykasowanych, które nie budziły negatywnych uczuć! Ktoś, kto wszędzie widzi zło i intrygi powinien badać swoje serce. Pamiętaj, że każdy sądzi po sobie!

a czy ja widzę tylko zło na tym forum? nigdzie tak nie napisałam więc dlaczego tak sądzisz? nie mnie pytaj co i dlaczego zostało skasowane.
marlena.jastrzębska

Postprzez Marco on 29 Mar 2008 07:32

Paweł napisał(a):jest mistrz Ceremonii Papieskich ks.Mateusz i sądzę, że

A ja byłem przekonany, że Mistrzem Ceremonii Papieskich jest nadal X.Guido Marini :), ten od przywrócenia krzyża na centrum ołtarza w Watykanie.
Marco

Dołączenie: 18 Sty 2008 19:37

Postprzez Agnieszka on 29 Mar 2008 10:54

Ja byłam przekonana, że jest to zespół mistrzów. Znając Ciebie Marco, to pewnie masz rację. Poszukam więc, jakie x. Mateusz ma tytuły. :?

Marto, ja właśnie tak zrozumiałam post Emilki i z takim się nie zgadzam. Świadectwo powinni dawać wszyscy chrześcijanie, nie tylko Kapłani. Zauważ zależność:
Kapłana alkoholika osądzi alkoholik, bogatego - bogacz, leniwego - leniuch, cudzołożnika - cudzołożnik. U Kapłanów każdy widzi swoje wady i one najbardziej człowieka denerwują.
Przykład? Kiedy jeszcze byłam osobą palącą najbardziej denerwował mnie u Kapłanów właśnie ten nałóg.
Można jednak posiadając podobne wady zawiązać piękną przyjaźń i wspierać się wzajemnie. Mi rzucić palenie pomogła postawa pewnego palącego księdza. Potrzebni są księża - ludzie, a nie aniołowie. Oni są posłani do grzeszników przecież ;)

Szkoda, że musimy pisać to wszystko jeszcze raz. BYł już taki wątek.
Agnieszka

Postprzez vox on 29 Mar 2008 12:08

Agnieszka napisał(a): To bardzo wymowne, pomyślałam wtedy, że mimo, że wiemy o przyszłym Zmartwychwstaniu, to i tak stajemy "tyłem" do Jezusa skazanego i zapieramy się go. Nie lubimy być przy Jezusie samotnym, opuszczonym, oplutym.

Agnieszko! Twoje słowa są okrutne i krzywdzące. Nie uważam,iż skupiając chwilowo uwagę na czymś innym zapieramy się Chrystusa!
To nie tak! Czyż np matka/ojciec myśląc o czymś innym,zapierają się własnego dziecka?
Ech Agnieszko nie sposób non stop być myślą w jednym miejscu,bo to jest po prostu niemożliwe!
Nie zarzucaj więc tym którzy przyszli na Triduum,że wypierają się Zbawiciela,b.proszę!
vox

Dołączenie: 07 Lut 2008 12:22

Postprzez vox on 29 Mar 2008 12:17

Agnieszka napisał(a):Kapłana alkoholika osądzi alkoholik, bogatego - bogacz, leniwego - leniuch, cudzołożnika - cudzołożnik. U Kapłanów każdy widzi swoje wady i one najbardziej człowieka denerwują.

Czy aby na pewno? "kapłana alkoholika osądzi alkoholik"??? - Myślę,że to błędne myślenie,ponieważ alkoholik widząc pijanego księdza pomyśli,że skoro nawet ksiądz pije to on może tym bardziej! Naturalne jest,że alkoholik nie będzie osądzał - raczej utwierdzi się w swoim błędzie.Czy cudzołożnik osądzi cudzołożnika? Skąd! On poklepie go po plecach i powie-Brawo,przyjacielu,trzymajmy sie razem,dobrze czynimy,bo nas to uszczęśliwia.Twój tok myślenia nie przekonuje mnie.
vox

Postprzez Agnieszka on 29 Mar 2008 12:36

Nie zrozumiałeś mnie. Jeśli chcesz, to przeczytaj jeszcze raz, bo nie o okrutną ocenę tu chodzi, a o szacunek.
Nie chcę już o tym pisać, bo skończy się jak z podobnym tematem totalnym nieporozumieniem. :(

Jeśli chodzi o osądzanie Księży, to nie jest to moja teoria, a zwykły mechanizm psychologiczny. Czytałam o tym w "Idziemy" i zgadzam się. To co napisałeś jest też jej potwierdzeniem.
Agnieszka

Postprzez vox on 29 Mar 2008 12:47

Wybacz mi Agnieszko nie chcę Cię obrażać,chodzi mi o to,że zbyt emocjonalnie podchodzisz do kwestii "opuszczania" Chrystusa przez nas - ludzi ułomnych i słabych.
Jeśli odwrócimy od Niego na chwilę uwagę On nie cierpi aż tak jak Ci się wydaje.On nas rozumie,Sam przecież był Człowiekiem. :)
Przepraszam jeśli moje słowa Cię ranią!
Dobrej soboty Agnieszko! :-))
vox

PoprzedniaNastępna

Powróć do Parafia