Doskonałość kapłańska

Wszystko, co dotyczy funkcjonowania naszej parafii. Uwagi, propozycji, recenzje (oczywiście pochwalne) kazań, a także zwykłe pogaduchy

Re: Doskonałość kapłańska

Postprzez Teresa on 17 Kwi 2008 09:04

:idea: Joseph Ratzinger, Chrystus i Jego Kościół, eSPe,Kraków 2005

"...przypomnę jeszcze jeden tekst: Mk 10,28-31.Miejsce, w którym święty Piotr mówi do Jezusa: "Oto i my opuściliśmy wszystko i poszliśmy za Tobą". Mateusz wyjaśnia znaczenie tej prośby, dodając :"cóż więc otrzymamy?"(Mt 19,27).Mówiliśmy już o opuszczeniu wszystkiego. Jest to niezbywalny element duchowości apostolskiej i kapłańskiej. On wcale nie odrzuca prośby Piotra oczekującego nagrody- przeciwnie, powiada:"Zaprawdę powiadam wam:Nikt nie opuszcza domu, braci, sióstr, matki, ojca, dzieci lub pól z powodu Mnie i z powodu Ewangelii, żeby nie otrzymać stokroć więcej teraz, w tym czasie, wśród prześladowań, a życia wiecznego w czasie przyszłym"(Mk10,29).Bóg jest wspaniałomyślny i jeśli uczciwie przyjrzymy się naszemu życiu, musimy przyznać, że jeżeli cokolwiek opuściliśmy, On nam to rzeczywiście wynagrodził stokrotnie. Nie pozwala się nam prześcignąć w hojności.(...)
My musimy mieć tylko odwagę zrobienia pierwszego kroku, pierwsi dać to jedno- jak Piotr, który na słowo Pana, rankiem, z powrotem wypływa na głębię: daje jedno, a otrzymuje sto.
Także dzisiaj Pan zaprasza nas do wypłyniecia na głębię i jestem pewien, że otrzymamy taką samą niespodziankę, jaką otrzymał Piotr: połów bedzie obfity, ponieważ Pan jest w łodzi Piotra, która stała się Jego katedrą i Jego tronem miłosierdzia"
Stolico Mądrości - módl się za nami!
Teresa

Dołączenie: 19 Mar 2008 12:43

Postprzez Teresa on 30 Maj 2008 22:50

Dziś Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa i Światowy Dzień Modlitw o Uświecenie Kapłanów. Od dość długiego czasu na stronie Archdiecezji Warszawskiej czytać można tekst, który jest znakomitą puentą tematu i wezwaniem do modlitwy za duchownych o doskonałość kapłańską według zamysłu Boga:

http://www.archidiecezja.warszawa.pl/homepage/?a=2062
Teresa

Postprzez Teresa on 05 Lip 2008 12:01

Bardzo interesujący wywiad z ks. abp. Dominique`em Reyem ordynariuszem diecezji Tulonu :idea:

http://www.mateusz.pl/wdrodze/nr418/01.htm
Teresa

Postprzez Julcia on 05 Lip 2008 14:30

Bardzo ciekawy wywiad, dzięki Tereso za linka.
Julcia

Dołączenie: 07 Mar 2008 23:20

Postprzez Marco on 05 Lip 2008 21:44

W Paryżu lubię kościół Św. Gerwazego - cel moich specerów. Najświętrzy Sakrament, ADORACJA, Pan Jezus jest w CENTRUM. Zupełnie inaczej niż w Noter Dame, gdzie turyści odwiedzają wieżę widokową zapominająć o TYM KTÓRY TAM JEST. Kiedyś Grzegorz Górny pisał, jak to oczekiwał we francuskim kościele turystycznym, aż ktoś go zastąpi na adoracji i poczekał sobie długo, aż ktoś był łaskaw zbłądzić do Pana.

Kiedyś z Noter Dame wracałem przez łacińską. Na początku natknąłem się na lokal partii komunistycznej. Dla mnie taki przybytek w XXI w. to było jak Disneyland. Niestety faceci w środku wydawali się tak przekonani do Marxa jak ja do tabliczki mnożenia.

Potem zauważyłaem faceta w sutannie. Troche dziwne to było, bo rozpiętej. Dogoniłem go na drugim czy trzecim moście. Sutanna była pełna symboli satanistycznych. Obok szła panna w stylizacji jak z horroru. Księdza w sutannie w Paryżu nie spotkałem. Kiedyś X.Pawlukiewicz starał się mnie przekonać, że po robocie to na cywila jest wygodniej. Na szczęście w Warszawie jeszcze można spotkać księży i zakonników w stroju właściwym. Tam nie spotkałem.

Jakieś dwadzieścia i kilka lat temu X.Karolak opowiadał o ogłoszeniu przy jednym z francuskich seminariów. Na ogłoszeniu było krótko "Budynki na sprzedaż". Najstarsza Córka Kościoła godorywała już wówczas. Teraz jest jeszcze gorzej. Przynajmniej jeśli chodzi o obecną część modernistyczną.

Przy okazji omawiania spraw związanych z Bractwem Św. Piusa X pewiem nasz rodak z Francji opublikował takie oto statystyki:

Bractwo sw. Piusa X przed 30 czerwca 1988 liczylo 200 ksiezy i 30 braci. W latach 1988-2008 odeszlo badz zmarlo 70 ksiezy. Dzis Bractwo liczy 490 ksiezy i 100 braci.

Dystrykt francuski w 1988 roku liczyl 55 ksiezy w 25 przeoratach, szkolach, klasztorach etc. Dzis - 130 ksiezy w 40 domach.

W tym samym czasie statystyki diecezji francuskich wygladaly nastepujaco :

W 1988 roku :
- procent ludnosci deklarujacy sie jako katolicy : 80 %
- praktykujacy : 18%
- liczba chrztow : 490 000 na ok. 770 000 urodzin
- liczba ksiezy : 34 000 w tym 26 900 diecezjalnych
- rocznie swiecen ok. 100
- liczba stalych diakonow : 500

W 2008 roku :
- procent ludnosci deklarujacy sie jako katolicy : 50 %
- praktykujacy : 7%
- liczba chrztow : 340 000 na ok. 770 000 urodzin
- liczba ksiezy : 20 000 w tym 14 900 diecezjalnych
- rocznie swiecen ok. 100
- liczba stalych diakonow : 2 100
Marco

Dołączenie: 18 Sty 2008 19:37

Postprzez Julcia on 05 Lip 2008 22:57

Dla mnie wizyta w katedrze Noter Dame była szokiem - ten tłum japońskich turystów fotografujących się na tle wystawionego do adoracji Najświętszego Sakramentu. Nigdzie czegoś takiego nie widziałam. I nie chciałabym zobaczyć.
Julcia

Dołączenie: 07 Mar 2008 23:20

Postprzez Marco on 05 Lip 2008 23:26

Julcia napisał(a):Dla mnie wizyta w katedrze Noter Dame była szokiem - ten tłum japońskich turystów fotografujących się na tle wystawionego do adoracji Najświętszego Sakramentu. Nigdzie czegoś takiego nie widziałam. I nie chciałabym zobaczyć.

Mamy własne osiągnięcia w przerobieniu katedry wawleskiej na szalet podczas obowiązkowzch wycieczek szkolnych i zakładowych do sarkofagu Marszałka, ale to było za sanacji.
Marco

Postprzez Teresa on 06 Lip 2008 00:32

Współczuję z powodu "traumy" związanej z wizytami w Paryżu. Swoją drogą dla mnie kościół, w którym wystawiony jest Najświętszy Sakrament nie jest celem spaceru ale raczej pielgrzymki...nawet , gdyby to było tylko 500 m od mojego aktualnego progu.
Marco, dopóki bp B.Fellay nie uzna zwierzchności Papieża, dopóty nie będzie dla mnie świadkiem wiarygodnym. Nie powalają mnie na kolana statystyki lefebrystów. Przekona mnie ich świadectwo pokory i posłuszeństwa wobec Ojca Św. W tym kontekscie to pysznienie się "wynikami" przez francuskich lefebrystów jest mniejsze, niż trudne sprawy głośno i szczerze nazywane przez abpa Reya (on nie jest z Paryża). W Polsce diecezje też mają swoje indywidualne "oblicza".
Teresa

Postprzez Marco on 07 Lip 2008 11:08

Teresa napisał(a):dla mnie kościół, w którym wystawiony jest Najświętszy Sakrament nie jest celem spaceru ale raczej pielgrzymki...nawet , gdyby to było tylko 500 m od mojego aktualnego progu.

Jeśli podczas spaceru mogę odwiedzić przyjaciół, to tym bardziej mogę odwiedzić Pana Jezusa - mojego Boga i Przyjaciela.

Teresa napisał(a):Marco, dopóki bp B.Fellay nie uzna zwierzchności Papieża, dopóty nie będzie dla mnie świadkiem wiarygodnym.

Ależ Bp Fellay uznaje zwierzchność Papieża! Nie uznaje jednak tej części nowego nauczania, która jest sprzeczna z tradycją. Argumentują to dość logicznie: Jak można odwrócić nauczanie kościoła o 180st. negując to czego Kościół nauczał od pokoleń. Jak można podejmować działania, które wychodzą jeszcze dalej? Jak jest możliwe, że katoliccy biskupi negują publicznie nauczanie Kościoła? Jak to możliwe, że teogolowie powątpiewają w dogmaty?

Papież dokładnie to widzi i reaguje. Jeszcze przed konklawe wygłosił kazanie o czytaniu SWII w świetle tradycji. Teraz okazuje się, że Benedykt XVI może napisać encyklikę nie przywołując ani razu dokumentu z Soboru Watykańskiego II.

Smród szatana przedostał się do Światyni Pańskiej, jak powiedział Paweł VI, i lata trwać będzie wietrzenie.
Marco

Postprzez Agnieszka on 07 Lip 2008 18:28

Teresa napisał(a):Marco, dopóki bp B.Fellay nie uzna zwierzchności Papieża, dopóty nie będzie dla mnie świadkiem wiarygodnym.

Ależ Bp Fellay uznaje zwierzchność Papieża! .[/quote]

Mimo całej sympatii dla Tradycjonalistów... czy przypadkiem na wspomnianym Biskupie nie ciąży ekskomunika?
Agnieszka

Dołączenie: 15 Sty 2008 16:54

PoprzedniaNastępna

Powróć do Parafia