Parafia, która nie ewangelizuje, jest tylko budynkiem

Wszystko, co dotyczy funkcjonowania naszej parafii. Uwagi, propozycji, recenzje (oczywiście pochwalne) kazań, a także zwykłe pogaduchy

Re: Parafia, która nie ewangelizuje, jest tylko budynkiem

Postprzez Marco on 05 Lut 2008 11:19

X. Jan Sikorski to Boży człowiek, ale nie gorzej było u nas za czasów X.Karolaka. Wiele grup, wszędzie pełno ludzi. Troska wiernych, żeby wszystko było zadbane (prace społeczne!), przedstawiena w sali widowiskowej, dyskusyjny klub filmowy, kort tenisowy, siłownia itd. Pięknie zadbany teren aż do torów, gdzie odbywały się msze polowe, zloty ministrantów.

A jak to teraz wygląda? Roślinność zagłusza szkołę katechetyczną, deski w oknach wikariatki. Ach, nie chce mi się pisać. Pół parafii opowiadało sobie, jak to przyjechał X.Karolak popatrzył na to i się popłakał.

Przyjeżdża biskup na wizytację i drwii z parafian, że chór składa się z sześciu osób, a grupa charytatywna z trzech....

*
Zgadzam sie z Teresą, że akcja choinkowa to jest świetny pomysł. Opowiedziałem o niej wielu znajomym, wielu poleciało z pomysłem do swoic duszpasterzy. Podobało mi się, że prezenty przygotowywane były dla konkretnej osoby. Wyniki tej akcji pokazały POTENCJAŁ parafian. W Wielkim Poście można zrobić coś na większą skalę. To czas jałmużny.

W parafii brakuje iskry. Ale krzesiwo jest w rękach duszpasterzy.

*
Nie rozumiem o.Kurkiewicza: my, katolicy, mamy kościół i uderzamy w dzwony. Oni (protestanci) wypożyczają pomieszczenia i głoszą słowo, drukują książki, zamiast kupować worki z cementem

My mamy Kościoły z Najświętrzym Sakramentem, z rzeczywistym Panem Jezusem, Synem Bożym. My mamy Sakramenty! Mamy Papieża!

Inna sprawa, czy rzeczywiście wierzymy w tą Obecność. Czy mamy świadomość czym jest Komunia Święta? Jak to jest możliwe, że księża udzielają Komunii Św. w systemie "na lewo, na prawo, obrót i do tyłu".

Wg mnie to dobrze, że kościół dba o dzieci. Chrzcimy dzieci i mamy obowiązek dbać o ich rozwój duchowy. Inna sprawa, jaki dajemy dzieciom przykład. Po Mszy dzieci mówią na rozkaz "Niechaj będzie pochwalony...", ale widzą, że dorośli to już mają wolne :)
Marco

Dołączenie: 18 Sty 2008 19:37

Postprzez vox on 05 Lut 2008 12:34

Dzięki Ci Tereso za Twój głos! To co napisałaś to autentyczna prawda!Problem tkwi tylko i wyłącznie w Gospodarzu parafii.To od niego zależy,czy i jakie działania będą podejmowane w parafii----->u nas jest jak jest :!: :!: :!:
vox

Postprzez Agnieszka on 05 Lut 2008 17:52

To prawda, że Protestanci ewangelizują z mocą... i nie czekają na duchownych. A to, że potrafią głosić bez przzyjmowania Pana Jezusa to jakiś cud ;) Kiedyś myslałam, że taka siła pochodzi tylko z Eucharystii. I dlatego godni są podziwu i naśladowania w zapale do głoszenia Ewangelii.
Ponawiam apel: Zróbmy coś :!:
Agnieszka

Dołączenie: 15 Sty 2008 16:54

Postprzez graddy on 11 Lut 2008 21:08

...
Ostatnio edytowany przez graddy, 16 Mar 2008 00:49, edytowano w sumie 1 raz
Marcel Proust: “Naprawdę odkrywcza podróż polega nie na szukaniu nowych krajobrazów, ale na zyskaniu nowych oczu“.
graddy

Dołączenie: 31 Sty 2008 10:53

Postprzez Agnieszka on 12 Lut 2008 08:50

Znam wiele osób, którym o Jezusie powiedzieli właśnie protestanci (w katolickiej Polsce). I trudno się dziwić, że ludzie odchodzą tam, gdzie widzą Boga żywego.
Agnieszka

Postprzez Gość on 12 Lut 2008 09:10

Łatwo powiedzieć - zróbmy coś. Bo mówić / pisać jest najłatwiej. To może każdy narzekający na to, że niewiele się w naszej parafii dzieje coś konktretnego zaproponuje?
Gość

Postprzez Agnieszka on 12 Lut 2008 17:22

Ja nie narzekałam, ale mogę zaproponować Kurs Alfa. Dla zainteresowanych http://www.alpha.org
Trzeba by zapytac Ks. Proboszcza o zgodę i organizację Alfa Polska. Znam kilka osób w naszej parafii, które znają tę formę ewangelizacji i mogłyby się włączyć.
Kurs jest prowadzony w wielu Kościołach chrześcijańskich, ale w Polsce głównie w katolickim.
Agnieszka

Postprzez nix on 13 Lut 2008 11:15

Gość napisał(a):Łatwo powiedzieć - zróbmy coś. Bo mówić / pisać jest najłatwiej. To może każdy narzekający na to, że niewiele się w naszej parafii dzieje coś konktretnego zaproponuje?

Ależ proponował! Jakis czas temu miała mmiejsce bardzo poważna, poparta konkretami rozmowa z ksiedzem wikariuszem, który był bardzo otwarty i widzący sprawy ludzkie dalej niż tylko na przykościelnym podwórku.Rzecz dotyczyła świetlicy dla dzieci, podobnej do tej, która funkcjonuje przy parafii Miłosierdzia Bożego.Ksiądz zakończył długą rozmowę w ten sposób:"Pomysł dobry, ale my tu nie dojrzeliśmy jeszcze do takich projektów. Mnie przenoszą do innej parafii." Warto proponować?
nix

Postprzez iuvenis on 13 Lut 2008 13:26

Gość napisał(a):Łatwo powiedzieć - zróbmy coś. Bo mówić / pisać jest najłatwiej. To może każdy narzekający na to, że niewiele się w naszej parafii dzieje coś konktretnego zaproponuje?

:idea: w taki sposób do historii przeszedł Ks. Wacław Bliziński: http://www.info.kalisz.pl,
tak robi to Matka Teresa północno-wschodniej Polski, czyli ks.Edward Konkol: http://www.stowarzyszeniedroga.pl, a tak pracuje wielu świętych choć nie kanonizowanych: http://www.proboszczroku.pl :idea:
iuvenis

Postprzez Gość on 13 Lut 2008 14:49

Ksiądz zakończył długą rozmowę w ten sposób:"Pomysł dobry, ale my tu nie dojrzeliśmy jeszcze do takich projektów. Mnie przenoszą do innej parafii." Warto proponować?

Pewnie, że warto. Skoro tego wikariusza przenoszą, będzie/jest następny. Wiem, że człowiek się zniechęca takimi tekstami. Ale próbować i proponowac zawsze warto. A może do nieodpowiedniej osoby sie zwróciłeś, trzeba było z tym do x.proboszcza, w końcu to on trzyma władzę w parafii. A z drugiej strony - co to znaczy "my tu nie dojrzeliśmy...."? Dopytałeś się?
Gość

PoprzedniaNastępna

Powróć do Parafia