Jak powinno się przyjmować Komunię św.?

Wszystko, co dotyczy funkcjonowania naszej parafii. Uwagi, propozycji, recenzje (oczywiście pochwalne) kazań, a także zwykłe pogaduchy

Re: Jak powinno się przyjmować Komunię św.?

Postprzez Marco on 18 Mar 2009 15:30

orango napisał(a):dlaczego zwierzchnicy Kościoła nakazali pozycję stojącą podczas przyjmowania Hostii św i niekoniecznie na język ??? :idea:

W kościele łacińskim podstawową formą przyjmowania Komunii Świętej jest pozycja klęcząca i do ust. Inne formy wprowadzano indultem lub prawem kaduka, a potem próbowano to jakość uregulować.

Ani biskup, ani ksiądz nie może nakazać wiernemu pozycji stojącej, a kapłan nie może odmówić Komunii Świętej wiernemu proszącemu o to klęcząc - jest to bowiem uregulowane w prawie kanonicznym i innych dokumentach. Przeczytaj np.: http://www.kkbids.episkopat.pl/anamnesis/33/2b.htm

Fakt, że poprzedni ordynariusz praski skutecznie narzucił parafiom formę kolejkową. Kilka karnych przenosin wystarczyło, żeby proboszczowie i księża się ugieli. W rozmowach prywatnych słyszałem, że nie wszyscy robili to chętnie.

Nie mniej poprzednia forma ząbkowska - klękanie wzdłuż nawy i w kruchcie - nie było właściwe. Można było udzielać Komunii Św. przy balaskach.

Ale jak wiadomo księżom i ludziom się spieszy... Nie będą marnować całej niedzieli na Mszę Świętą.

Jako skrajną nieodpowiedzialność uważam Pierwszą Komunię Świętą w formie 2 kolejek, a ksiądz udziela Komunii raz na prawo raz na lewo. Jest to dalekie od tego jak Anioł nauczał dzieci przyjmować Kominię Świętą w Fatimie.

Poza tym należy sobie zadać pytanie, czy ludzie jeszcze wierzą w rzeczywistą obecność Wszechmocnego Boga w Hostii Świętej? Boga, który ich stworzył, wysłał dla nich Syna na krzyż, Boga przed którym drżą wszyscy aniołowie.
--
Zupełnie inna sytuacja jest w Kościołach wschodnich.
Marco

Dołączenie: 18 Sty 2008 19:37

Postprzez Julcia on 18 Mar 2009 21:33

Poprzednia forma ząbkowska była fatalna, wprowadzała zamieszanie, przepychanie się i ogólnie mówiąc bałagan podczas przyjmowania Komunii. I ja jestem bardzo zadowolona z obecnego sposobu procesyjnego. Każdy kto chce wyrazić szacunek do przyjmowanego Ciała Pana Jezusa może to zrobić i w postawie stojącej. Wiele osób przyklęka przed. Ale i odpowiednia postawa stojąca może być pełna miłości i pokory wobec Największej Świętości.
Przy balaskach to by może nie było źle. Nauczyliśmy się podchodzić w procesji to i do balasków byśmy się przyuczyli. Tyle, że trzeba by na Mszy dziecięcej "przestawić" Jutrzenkę i jakoś zagospodarować dzieci stojące w gromadce.
Może lepiej zostawić tak jak jest?
Julcia

Dołączenie: 07 Mar 2008 23:20

Postprzez Julcia on 18 Mar 2009 21:34

Aw Kościołach wschodnich to jest faktycznie zupełnie inaczej. Co wcale nie znaczy, że lepiej.
Julcia

Dołączenie: 07 Mar 2008 23:20

Postprzez Marco on 18 Mar 2009 23:22

Przeprowadzono eksperyment dotyczący Komunii Św. na rękę. Do eksperymentu potrzeba jest rękawiczka i niekonsekrowany opłatek. Nauka Kościoła podkreśla, że w każdej cząstce hostii obecny jest Pan Jezus - Ciało i Krew, Dusza i Bóstwo. Ile czątek hostii jest wdeptywanych w podłogę w imię mody i postępu?

Image

Image

Image

Widać pozostające kruszyny.

Image

http://wdtprs.com/blog/2009/03/hand-in- ... xperiment/
Marco

Postprzez Marco on 19 Mar 2009 11:26

orango napisał(a):W niektórych częściach starożytnego Kościoła istniała wprawdzie Komunia św. na rękę...

Bezmyślny powrót w liturgii do tego co miało być dawniej pierwszych wiekach (w wyobraźni współczesnych, bo zapisów video nie ma) zostało nazwane archeologizmem i mocno skrytykowane w encyklice "Mediator Dei" Piusa XII. Gdyby się zgodzić na bezmyślny powrót do źródeł to gdzie będzie upragniony koniec? Niektórzy już doszli do tego, że rezygnują z Mszy Św. w Kościele, na rzecz liturgii w salkach różnej kondycji.

"Encyklika Mediator Dei"
Natomiast nie jest rzeczą ani mądrą, ani godną pochwały wszystko i w każdy sposób cofać do starożytności. I tak, aby użyć przykładu, błądzi kto chce ołtarzom przywrócić pierwotny kształt stołu; kto chce wykluczyć czarny kolor z szat kościelnych; kto nie dopuszcza w kościele posągów i świętych obrazów; kto wymaga, aby wizerunek Zbawiciela przybitego na krzyżu tak był dostosowany, iżby na Jego ciele nie było znać okrutnych mąk, które poniósł; kto wreszcie gani i odrzuca wszelką muzykę polifoniczną, choćby nawet przystosowaną do przepisów wydawanych przez Stolicę Apostolską.

Encyklika ta jest dużym problemem dla modernistów i nie dziwiłbym się, gdyby nauka tam wyłozona stanowiła przeszkodę w procesie beatyfikacyjnym Piusa XII.

orango napisał(a):Dlatego zwierzchnicy Kościoła powinni bardzo poważnie zastanowić się-Czy Komunia św na rękę jest godną formą?

Zwierzchnik (jeden) wyraźnie wskazał normę. Papież Benedykt XVI udziela Komunii Świetej wyłącznie klęczącym i wyłącznie do ust. Ale wiadomo, że władza Papieża kończy się na murach Watykanu. Tak samo jak z krzyżem w centrum ołtarza.

Wystarczy spojrzeć na Austrię, gdzie proboszcz publicznie oświadcza, że żyje w związku w kobietą i ma w nosie celibat. Jego parafianom to nie przeszkadza. Co ich obchodzi jakiś staruszek w Rzymie. Pytanie, czy w Polsce byłoby lepiej. Czy parafianie oficjalnie poparliby i bronili proboszcza mającego zbyt daleko idące relacje z kobietą.

Pewnie tak. Byłoby to świetne usprawiedliwienie dla ich grzeszków. Ilu powie "Mam romas z sekretarką, ale przecież nawet do dobrodzieja przyjeżdza często pani. Nie grają przecież w makao".

Jeśli to nie jest jeszcze problem Polski, to może się stać. Austria też była niegdyś "semper fidelis".
Marco

Postprzez Agnieszka on 19 Mar 2009 11:50

I znów powraca ten temat....
Moi Drodzy!
Uważam, iż Duch Święty działa w Kościele w każdym czasie. Nadużycia i profanacje nie mogą być decydujące w kwestii przyjmowania Komunii Św. W przeciwnym razie trzeba by w ogóle zakazać odprawiania Eucharystii.
Przez wiele lat przyjmowałam Komunię Św. procesyjnie "na rękę" uczęszczając często do Kocioła po drugiej stronie Wisły i z punktu widzenia relacji z Panem i braku rozproszeń uważam tę za formę idealną. Każdy, kto był kiedykolwiek uczony takiej formy wie, co zrobić z okruszkami i jak układać ręce!
Symbolika przyjmowania Komunii Św. procesyjnie i "na rękę" jest przepiękna. Rozmawiamy jednak o stronie praktycznej.
Może pomyślicie, że jestem socjopatą, ale dla mnie procesja daje ogromny komfort nieocierania się i nietłoczenia. Mogę skupić się na Komunii z Bogiem. Podobnie jest z Komunią Św. do ust. Podchodząc wciąż obawiam się czy Kapłan znów włoży mi palec do ust lub zostawi na nich ślad szminki poprzedniej Pani :( Inną obawą jest uderzenie o zęby, co też może powodować kruszenie się lub upadek Ciała Pańskiego. Każdy Ksiądz ma inną technikę podawania Ciała Pańskiego i trzeba się do niej dostosować, by unikać dyskomfortu. Przy Komunii "na rękę" nie muszę nawet patrzeć, który to Kapłan. Na rękę jest dużo prościej celować :) Żadna z form nie jest zatem idealna. Nie podoba mi się jednak wrzucanie osób preferujących inną do szufladki ludzi niewierzących w realną obecność Pana w Najświętszym Sakramencie.
Agnieszka

Dołączenie: 15 Sty 2008 16:54

Postprzez Marco on 19 Mar 2009 12:32

Agnieszka napisał(a):Uważam, iż Duch Święty działa w Kościele w każdym czasie.

Tyle, że nie zawsze ludzie się go słuchają. Luter słuchał Ducha Świętego czy szatana? Nie zapominaj, że człowiek jest wolny i w tej wolności może zrobić każdą głupotę. Nawet święcenia kapłańskie i biskupie nie odbierają tej wolności, a zatem możliwości robienia głupot.

Agnieszka napisał(a):Nie podoba mi się jednak wrzucanie osób preferujących inną do szufladki ludzi niewierzących w realną obecność Pana w Najświętszym Sakramencie.

Nikt nie wrzuca, ale zauważa zachodzącą korelację.

Tylko nie pisz teraz, że trzeba ludzi nauczać i katechizować co do realnej obecności Boga w Hostii. Od kilku dziesiątek lat to jedyna recepta na upadek wiary w Europie i widać jak mało skuteczna.

Sposób liturgii od zawsze budował wiarę ludzi. Jest różnica, czy dziecko przystępuje do I Komunii Świętej klęcząc przy balaskach i otrzymuje ją do ust, czy też ustawiają się kolejki kierowane przez zakonnice, a ksiądz udziela Komunii z uśmiechem Dziadka Mroza rozdajacego cukierki.

Agnieszka napisał(a):Może pomyślicie, że jestem socjopatą, ale dla mnie procesja daje ogromny komfort nieocierania się i nietłoczenia.

Msza Święta to Golgota. Tam też było tłoczno. Maryja i inni szli jeszcze w większym ścisku, ale nie sądzę, aby ich to tak niepokoiło gdy widzieli mękę Naszego Pana.

Przy takich probemach polecam samokomunię u Towarzyszy Jezusowych:

Image
Marco

Postprzez Agnieszka on 19 Mar 2009 14:01

W sumie trudno nie przyznać Ci racji. Gdybym wierzyła w to, że podczas Eucharystii uobecnia się Ofiara Jezusa nie musiałabym mieć takiego komfortu. I myślę, że Kościół stara się o takie udogodnienia, by pomóc takim niedowiarkom jak ja.
Czasy się zmieniają i siłą rzeczy Kościół wychodzi im naprzeciw. I wcale nie chcę bronić powrotu do chrześcijaństwa pierwszych wieków, gdzie piło się Krew Pańską z jednego kielicha. Nie wiem czy miałbyś też ochotę pić Ją razem ze wszystkimi wiernymi przez tę samą słomkę (takie praktyki też miały miejsce w przeszłości).
Agnieszka

Dołączenie: 15 Sty 2008 16:54

Postprzez Teresa on 21 Mar 2009 00:37

Komunię Świętą należy przyjmować (i rozdawać!) z wiarą i czcią :idea: Jeżeli takiej wewnętrznej postawy brakuje jednym i drugim, to najbardziej poprawne czy wyszukane gesty bedą puste/teatralne, a ich wykonawcy niczym nie będą się różnić od ewangelicznych faryzeuszy, których Pan Jezus określał zwięźle: groby pobielane.
Mój przyjaciel od niepamiętnych czasów przyjmuje Komunię Św. na stojąco lub na siedząco; w zależności od pogody :o
Po urazie kręgosłupa nie jest w stanie uczynić tego inaczej...Ja przyjmowałam kiedyś Pana Jezusa na leżąco! Na szpitalnym łóżku... Czy to było niegodne komunikowanie, bo nie klęczeliśmy?

I komunia dzieci to temat na oddzielny wątek.
Stolico Mądrości - módl się za nami!
Teresa

Dołączenie: 19 Mar 2008 12:43

Postprzez Marco on 21 Mar 2009 08:37

Teresa napisał(a):Ja przyjmowałam kiedyś Pana Jezusa na leżąco! Na szpitalnym łóżku... Czy to było niegodne komunikowanie, bo nie klęczeliśmy?

Tereso, nie redukuj dyskusji do absurdu.

Kiedyś ktoś usparawiedliwiał współczesne nadużycia liturgiczne przykładem Mszy Św. w obozie koncentracyjnym, gdzie nie spełniono licznych rubryk mszału.
Marco

Powróć do Parafia