Dziś Dzień Papieża Benedykta XVI

Wszystko, co dotyczy funkcjonowania naszej parafii. Uwagi, propozycji, recenzje (oczywiście pochwalne) kazań, a także zwykłe pogaduchy

Dziś Dzień Papieża Benedykta XVI

Postprzez Teresa on 29 Cze 2009 15:26

Mszę św. w kościele św. Krzyża w Warszawie odprawią biskupi polscy. Tego dnia w Kościele na całym świecie zbierane jest tzw. świętopietrze, czyli datki na charytatywną działalność papieża.

O obchodach Dnia Papieskiego Benedykta XVI zadecydowali polscy biskupi we wrześniu 2005 r. Z tej okazji w kościołach w całym kraju odprawiane będą Msze św. dziękczynne za Ojca Świętego i w intencji jego dalszej posługi. Msza św. w bazylice św. Krzyża w Warszawie rozpocznie się o godz. 16.30.

Przypadająca 29 czerwca uroczystość świętych Piotra i Pawła tradycyjnie w Kościele powszechnym jest dniem szczególnej łączności z Następcą św. Piotra i Stolicą Apostolską. Na całym świecie zbierane są wówczas datki na działalność charytatywną papieża, zwane świętopietrzem. W Polsce świętopietrze zbierają księża proboszczowie w parafiach, przekazują je do kurii diecezjalnych, a biskupi do nuncjatury apostolskiej, skąd pieniądze wysyłane są do Watykanu.

Można też wspierać działalność charytatywną Stolicy Apostolskiej wpłacając w dowolnym terminie pieniądze na poczcie na rachunek bieżący Stolicy Apostolskiej, bądź dokonać przelewu na jej konto w UniCredit Banca. Ich numery są dostępne na stronie http://www.vatican.va. Nowością jest możliwość przelewu z karty kredytowej w internecie, pod tym samym adresem http://www.vatican.va. W każdej chwili można też wysłać datek w postaci czeku, wystawionego na: „Jego Świątobliwość Papież Benedykt XVI, 00120 Citta del Vaticano”.

Świętopietrze wprowadzili po raz pierwszy u siebie w VIII w. nawróceni Anglicy pod nazwą „Denarius Sancti Petri”.
(kai)
Stolico Mądrości - módl się za nami!
Teresa
 
Postów: 252
Dołączenie: 19 Mar 2008 12:43

Re: Dziś Dzień Papieża Benedykta XVI

Postprzez Teresa on 29 Cze 2009 23:23

Jak to właściwie jest z tym świętopietrzem, na jaki cel jest przeznaczone? Kai podaje informację, że taca zbierana w uroczystość świętych Piotra i Pawła przeznaczona jest na charytatywną działalność Papieża, natomiast ksiądz proboszcz na mszy, po kazaniu, zaznaczył, że dzisiejsza taca (świętopietrze) przeznaczona jest na odnowienie Bazyliki Św.Piotra. I co w takiej sytuacji odpowiedzieć dociekliwemu potomstwu?
Stolico Mądrości - módl się za nami!
Teresa
 
Postów: 252
Dołączenie: 19 Mar 2008 12:43

Re: Dziś Dzień Papieża Benedykta XVI

Postprzez Julcia on 30 Cze 2009 09:00

No właśnie. Jak to jest z tym świętopietrzem? A może to jest po prostu ofiara na potrzeby Stolicy Apostolskiej, a w tym roku te potrzeby są określone na odnowienie bazyliki?
Julcia
 
Postów: 80
Dołączenie: 07 Mar 2008 23:20


Powróć do Parafia

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

cron