gażdety w Kościele

Wszystko, co dotyczy funkcjonowania naszej parafii. Uwagi, propozycji, recenzje (oczywiście pochwalne) kazań, a także zwykłe pogaduchy

gażdety w Kościele

Postprzez Marco on 16 Wrz 2009 09:15

Argumentem przeciwko Mszy Św. po łacinie częto jest to, że przeciętny wierny nie jest w stanie zapamiętać kilkunastu zdań w tym języku (mimo, iż połowa wiernych uczy się jednego lub dwóch języków obcych, a reszta nie ma problemu z zapamiętaniem fabuły kilkunastu telenowel).

Współczesny wierny ma chyba jednak ogólny problem z zapamietamiem co sie mówi w kościele i dlatego coraz częściej widać wyświetlacze przypominające te trudne do zapamiętania tekstu, np:

K: Pan z Wami
W: I z Duchem Twoim.


Tutaj mamy coś nowego wyrastającego z tradycji.

Image
Marco
 
Postów: 382
Dołączenie: 18 Sty 2008 19:37

Re: gażdety w Kościele

Postprzez Thomasso on 19 Wrz 2009 15:02

Tak, tak Marco. Te zastrzeżenia wobec Mszy trydenckiej dotyczące nieznajomosci łaciny to kompletna pomyłka. Czasem można rozumieć znaczenie, a nie rozumiec sensu słów; i na odrót - ogarniać sens, bez rozumienia znaczenia. Jestem pewien, że wielu, większość wiernych nie rozumie sensu słów:"Oto Baranek Boży...", choc rozumie znaczenie słów. Te udoskonalenia liturgiczne,których ilustrację dałeś - to śmieszność.
Thomasso
 
Postów: 55
Dołączenie: 30 Wrz 2008 00:02


Powróć do Parafia

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Majestic-12 [Bot] oraz 1 gość

cron