Czy i kiedy można pójść na mszę i przyjąć komunię drugi raz w ciągu jednego dnia?
Problem polega na tym,że ludzie (także księża) mają tylko świadomość istnienia kanonu 917, który mówi,że można 2 raz,jeśli się uczestniczy we mszy.
Otóż NIE MOŻNA!
Ten kanon podaje dodatkowy warunek ponownego przyjęcia komunii,jeśli to jest z innych powodów dopuszczalne. Czyli jest przepisem zawężającym,a nie rozszerzającym. Np. można przejechać na czerwonym świetle, jadąc na sygnale. W domyśle jest: jeśli się jedzie karetką. Nie mogę sobie włączyć sygnału i przejeżdżać na czerwonym. Można przystąpić 2. raz do komunii, jeśli to jest dopuszczalne z innych powodów, ale tylko jeśli uczestniczy się we mszy.
A te ogólne warunki ("inne powody") określa dokument Immensae caritatis. Czyli jeżeli jest spełnione to,co poniżej, to mogę przyjąć komunię, pod warunkiem, że (zgodnie z kan 917) jestem na mszy.
==================================================================
ZWIĘKSZENIE MOŻNOŚCI PRZYJMOWANIA KOMUNII ŚW.
DRUGI RAZ W TYM SAMYM DNIU
Według obowiązującej obecnie dyscypliny wierni mogli przystąpić do Komunii św. drugi raz tego samego dnia w następujących wypadkach:
- wieczorem w sobotę lub dzień poprzedzający Święto nakazane, gdy pragną wtedy zadośćuczynić obowiązkowi uczestniczenia we Mszy św. chociażby rano byli już u Komunii św. 2
- podczas drugiej Mszy św. wielkanocnej i jednej ze Mszy odprawianych w Boże Narodzenie, chociaż już byli u Komunii podczas Mszy wigilii paschalnej lub Mszy odprawianej w noc Bożego Narodzenia 3.
- również na Mszy Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek, chociaż już byli u Komunii podczas Mszy Krzyżma 4.
Ponieważ, oprócz wyliczanych wyżej okoliczności są jeszcze inne podobne, zalecające przyjmowanie Komunii po raz drugi tego samego dnia, stąd trzeba tu sprecyzować dokładnie racje nowego zezwolenia.
Zasada, którą troskliwa Matka Kościół wprowadził na podstawie wiekowej tradycji przyjął jako normę kanoniczną, na podstawie której wierni mogą tylko, raz dziennie przystępować do Komunii, pozostaje nienaruszona i nie pozwala się jej naruszać jedynie z pobożności. Jakiemuś nieroztropnemu pragnienieniu powtarzania Komunii trzeba przeciwstawić to, że tym większa jest moc sakramentu, przez którą cnoty wiary, miłości oraz pozostałe otrzymują pokarm, są wzmacniane i wyrażane, z im większą pobożnością przystępuje ktoś do stołu Pańskiego 5. Jest bowiem rzeczą konieczną, żeby wierni przechodzili od sprawowania liturgii do uczynków miłości, pobożności i apostolatu i w ten sposób "w życiu i obyczajach zachowywali to, co otrzymali przez wiarę i sakrament 6.
Mogą jednak zaistnieć okoliczności, że wierni, którzy w danym dniu przyjęli już Komunię, lub nawet kapłani, którzy już odprawiali Mszę, będą uczestniczyli we wspólnym odprawianiu. W związku z taką sytuacją ustala się że w następujących wypadkach wolno po raz drugi przyjmować Komunie:
1. we Mszach obrzędowych, w czasie których udziela się Sakramentów Chrztu, Bierzmowania, Namaszczenia chorych, Święceń i Małżeństwa oraz we Mszy podczas której udziela się Pierwszej Komunii św.;
2. we Mszach konsekracji kościoła lub ołtarza, profesji zakonnej, udzielania "misji kanonicznej";
3. w następujących Mszach za zmarłych: pogrzebowej, po otrzymaniu wiadomości o śmierci, w związku z ostatecznym pochowaniem zmarłego, w dniu pierwszej rocznicy;
4. we Mszy głównej odprawianej w kościele katedralnym lub parafialnym w uroczystość Bożego Ciała oraz w dniu wizytacji pasterskiej; we Mszy odprawianej przez wyższego przełożonego zakonnego z okazji wizytacji kanonicznej, specjalnych spotkań lub odbywania kapituły;
5. podczas Mszy głównej w czasie kongresu, eucharystycznego lub maryjnego, międzynarodowego lub krajowego, regionalnego lub diecezjalnego;
6. w czasie Mszy głównej odprawianej podczas. zjazdu (spotkania) .pielgrzymki lub misji;
7. w związku z udzielaniem Wiatyku. Podczas tej czynności liturgicznej Komunii św. można udzielić domownikom i przyjaciołom chorego, którzy są wtedy obecni.
8. Oprócz wyżej wymienionych sytuacji, ordynariuszom miejsca wolno zezwalać w poszczególnych wypadkach na przyjęcie po raz drugi Komunii św. w tym samym, dniu, ilekroć uważają, że takie przyjęcie Komunii św. jest uzasadnione ze względu na rzeczywiście szczególne okoliczności, zgodnie z przepisami tej Instrukcji.
więc np. na ponowna komunię z okazji "Jerycha" biskup diecezjalny musiałby udzielić osobnego pozwolenia