Narodowy Dzień Życia

Wszystko, co dotyczy funkcjonowania naszej parafii. Uwagi, propozycji, recenzje (oczywiście pochwalne) kazań, a także zwykłe pogaduchy

Narodowy Dzień Życia

Postprzez Agnieszka on 24 Mar 2009 20:44

Pic na wodę fotomontaż.

Ale tak z ręką na sercu. Ktoś zauważył, że 24 marca przypada w Polsce Narodowy Dzień Życia?

Albo ja mam jakiegoś wyjątkowego pecha i przez cały dzień omijały mnie wszelkie medialne wzmianki o obchodach tego ustanowionego pięć lat temu przez polskich parlamentarzystów. "Dzień ten powinien stać się okazją do narodowej refleksji nad odpowiedzialnością władz państwowych, społeczeństwa i opinii publicznej za ochronę i budowanie szacunku dla życia ludzkiego, szczególnie ludzi najmniejszych, najsłabszych i zadanych na pomoc innych. Dzień ten powinien być również motywem solidarności społecznej, zachętą dla wszystkich działań służących wsparciu i ochronie życia " - napisali posłowie w specjalnej uchwale.

I co? I... pstro.

Nie licząc wyjątkowo specyficznego sposobu uczczenia tego dnia przez Jana Turnaua w Gazecie Wyborczej ("Jeśli rzeczywiście tak jest - w co wciąż wierzę - że wszyscy uważamy aborcję za zło, to czy ten elementarny konsensus nie powinien nas skłaniać do powściągania języków? Czy naprawdę musimy wyzłośliwiać się na każdą cudzą receptę? Czy naprawdę mamy żelazną alternatywę: uświadomienie seksualne albo wychowanie do odpowiedzialności? Antykoncepcja albo metody zwane naturalnymi? A może jednak są to różne środki do tego samego celu?" - napisał ten doświadczony publicysta w krótkim komentarzu, usiłując zrobić czytelnikom wyjątkowo mętną wodę z mózgu) i jakichś materiałów w Rzeczpospolitej (nota bene patronce medialnej tegoż Dnia), próżno szukałem, nasłuchiwałem, wyglądałem w mediach jakichś choćby tylko informacji, że oto mamy nie byle co, ale NARODOWY dzień szczególnie poświęcony życiu.

Chyba że za uroczystą formę uczczenia Narodowego Dnia Życia mamy uznać pracowicie odnotowywane we wszelkich mediach uratowanie bagien Rospudy. W Rospudzie uratowano życie 19 gatunków storczyków (to jedna trzecia wszystkich polskich storczyków, wśród nich jest miodokwiat krzyżowy, dla którego Rospuda jest ostatnim miejscem naturalnego występowania), wilka, rysia, głuszca, dzięcioła białogrzbietego oraz orlika krzykliwego. Fajnie. A co z życiem ludzkim, o którym wyraźnie mówi uchwała sprzed pięciu lat?

Muszę uczciwie przyznać - był jeden dziennikarz, któremu coś dzwoniło, ale nie wiedział na jakiej wieży. Poprosił mnie o nagranie dla jego radia dokładnie dwóch zdań o "Oknie życia", uzasadniając, że "podobno mamy dziś jakiś Międzynarodowy Dzień Życia czy coś takiego". Mamy. Zwłaszcza "coś takiego".
ks. Artur Stopka (19:26)

Znalezione na blogu autora.
Agnieszka

Dołączenie: 15 Sty 2008 16:54

Re: Narodowy Dzień Życia

Postprzez Julcia on 24 Mar 2009 21:38

W wyborczej i gościu niedzielnym zauważyłam, telewizji dziś nie oglądałam.
Faktycznie ta wypowiedź Turnaua w gazecie wkurzająca, zamęt w głowie pobieżnego czytelnika, nie lubię w gazecie tego mieszania dobrego ze złem zacierającego granice między jednym i drugim.
Julcia

Dołączenie: 07 Mar 2008 23:20

Postprzez Teresa on 25 Mar 2009 01:33

Dziewczyny! Co wy czytacie?! Szkoda zdrowia na zgłębianie wynurzeń pana T. Studenci jego redakcję-matkę słusznie nazywają GazoWnią !

Dziś uroczysta Msza św. u Matki Bożej Łaskawej :idea:

"25.03.09. W Uroczystość Zwiastowania Pańskiego Kościół będzie obchodził Dzień Świętości Życia
Centralna uroczystość diecezjalna odbędzie się 25 marca o godz. 18.00 w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej (Świętojańska 10). Mszy św. będzie przewodniczyć Arcybiskup Kazimierz Nycz. Msza św. w kaplicy Sióstr (ul. Hoża 53) zostanie odprawiona 24 marca o godz. 18.00. Uczestnicy liturgii przejdą pod "Okno Życia", aby w modlitwie podziękować Bogu za każde ocalone w nim życie ludzkie." (ze strony www. archid. w-wskiej)

Zapowiedziane jest otwarcie Okna Życia w naszej diecezji, na w-wskiej Pradze :idea:

Księdzu Arcybiskupowi Hoserowi i Siostrom Loretankom przeogromne : Bóg zapłać!
Ostatnio edytowany przez Teresa, 29 Mar 2009 10:16, edytowano w sumie 1 raz
Stolico Mądrości - módl się za nami!
Teresa

Dołączenie: 19 Mar 2008 12:43

Postprzez Marco on 25 Mar 2009 11:49

Ludzie mają po prostu zdrowe podejście to wszelkiego rodzaju "narodowych" i "światowych" dni i innych takich nowych świeckich tradycji.

Katolicy obchodzą dziś Uroczystość Zwiastowania Pańskiego.

P.S.
O ile się nie myli kalendarz postępowca z Ncz! 24 marca przypadał także Światowy Dzień Zapobiegania Gruźlicy, a już w sobotę będzie Światowy Dzień Pamięci Pracowników, którzy utracili życie lub zdrowie w wyniku wypadków przy pracy, a w niedzielę Międzynarodowy Dzień Trzeźwości.
Marco

Dołączenie: 18 Sty 2008 19:37

Postprzez Agnieszka on 25 Mar 2009 15:19

Marco, Ty Okrutniku! :cry:
Agnieszka

Dołączenie: 15 Sty 2008 16:54

Postprzez Julcia on 25 Mar 2009 20:29

Marco, a co to takiego kalendarz z Ncz?
Julcia

Postprzez Marco on 26 Mar 2009 01:18

Julcia napisał(a):Marco, a co to takiego kalendarz z Ncz?

NCz! = Najwyższy Czas! - tygodnik konserwatywno-liberalny. http://www.nczas.com

Image

Od kilku lat dla jaj w pierwszym styczniowym numerze zamieszczany jest kalendarz postępowca, w którym zamiast uroczytsości, świąt i wspomnień świętych (czyli imienin) zaznaczone są wszelkie obchody poprawnie politycznie. Jeszcze kilka lat i będzie to oficjalny kalendarz UE publikowany w GazAborczej. Ale to już nie będą jaja.

Na sieci znalazłem wersję z 2007 roku, ale daje to pogląd o tym zjawisku.

Image
Image
Image
Image

więcej: http://haribu.blog.onet.pl/2,ID167790015,index.html
Marco

Dołączenie: 18 Sty 2008 19:37

Postprzez Julcia on 26 Mar 2009 16:21

Czego to ludzie nie wymyślą.
A z tych niesamowitych "świąt" mi się podoba Dzień Przyjaciela - 9 czerwca.
Julcia

Postprzez graddy on 27 Mar 2009 00:25

w tym konserwatywno-liberalnym kalendarzu brakuje paru światowych dni.
Ostatnio edytowany przez graddy, 28 Mar 2009 22:55, edytowano w sumie 1 raz
Marcel Proust: “Naprawdę odkrywcza podróż polega nie na szukaniu nowych krajobrazów, ale na zyskaniu nowych oczu“.
graddy

Dołączenie: 31 Sty 2008 10:53

Postprzez Cezary on 27 Mar 2009 20:08

+
Ostatnio edytowany przez Cezary, 29 Mar 2009 23:36, edytowano w sumie 1 raz
Cezary

Dołączenie: 15 Sie 2008 10:17

Następna

Powróć do Parafia